conjugare faiblir; conjugare online pentru verbul "faiblir" în limba franceză la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "faiblir" în limba franceză (traducere)

Indicatif présent
je faiblis
tu faiblis
il/elle faiblit
nous faiblissons
vous faiblissez
ils/elles faiblissent
Indicatif imparfait
je faiblissais
tu faiblissais
il/elle faiblissait
nous faiblissions
vous faiblissiez
ils/elles faiblissaient
Indicatif passé simple
je faiblis
tu faiblis
il/elle faiblit
nous faiblîmes
vous faiblîtes
ils/elles faiblirent
Indicatif futur simple
je faiblirai
tu faibliras
il/elle faiblira
nous faiblirons
vous faiblirez
ils/elles faibliront
Indicatif passé composé
j'ai faibli
tu as faibli
il/elle a faibli
nous avons faibli
vous avez faibli
ils/elles ont faibli
Indicatif plus-que-parfait
j'avais faibli
tu avais faibli
il/elle avait faibli
nous avions faibli
vous aviez faibli
ils/elles avaient faibli
Indicatif passé antérieur
j'eus faibli
tu eus faibli
il/elle eut faibli
nous eûmes faibli
vous eûtes faibli
ils/elles eurent faibli
Indicatif futur antérieur
j'aurai faibli
tu auras faibli
il/elle aura faibli
nous aurons faibli
vous aurez faibli
ils/elles auront faibli
Subjonctif présent
je faiblisse
tu faiblisses
il/elle faiblisse
nous faiblissions
vous faiblissiez
ils/elles faiblissent
Subjonctif imparfait
je faiblisse
tu faiblisses
il/elle faiblît
nous faiblissions
vous faiblissiez
ils/elles faiblissent
Subjonctif passé
j'aie faibli
tu aies faibli
il/elle ait faibli
nous ayons faibli
vous ayez faibli
ils/elles aient faibli
Subjonctif plus-que-parfait
j'eusse faibli
tu eusses faibli
il/elle eût faibli
nous eussions faibli
vous eussiez faibli
ils/elles eussent faibli
conditionnel présent
je faiblirais
tu faiblirais
il/elle faiblirait
nous faiblirions
vous faibliriez
ils/elles faibliraient
Conditionnel passé 1re forme
j'aurais faibli
tu aurais faibli
il/elle aurait faibli
nous aurions faibli
vous auriez faibli
ils/elles auraient faibli
Conditionnel passé 2e forme
j'eusse faibli
tu eusses faibli
il/elle eût faibli
nous eussions faibli
vous eussiez faibli
ils/elles eussent faibli
Infinitif
faiblir
Impératif
faiblis
faiblissons
faiblissez
Participe présent
faiblissant
Participe passé
faibli

Verbele anterioare: façonner, factoriser, facturer, fader, fagoter

Verbele următoare: failler, faillir, fainéanter, faire, faisander

Verbe aleatoare: abcéder, enjuiver, perpétrer, songer, toussoter