conjugare morfondre; conjugare online pentru verbul "morfondre" în limba franceză la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "morfondre" în limba franceză (traducere)

Indicatif présent
je morfonds
tu morfonds
il/elle morfond
nous morfondons
vous morfondez
ils/elles morfondent
Indicatif imparfait
je morfondais
tu morfondais
il/elle morfondait
nous morfondions
vous morfondiez
ils/elles morfondaient
Indicatif passé simple
je morfondis
tu morfondis
il/elle morfondit
nous morfondîmes
vous morfondîtes
ils/elles morfondirent
Indicatif futur simple
je morfondrai
tu morfondras
il/elle morfondra
nous morfondrons
vous morfondrez
ils/elles morfondront
Indicatif passé composé
j'ai morfondu
tu as morfondu
il/elle a morfondu
nous avons morfondu
vous avez morfondu
ils/elles ont morfondu
Indicatif plus-que-parfait
j'avais morfondu
tu avais morfondu
il/elle avait morfondu
nous avions morfondu
vous aviez morfondu
ils/elles avaient morfondu
Indicatif passé antérieur
j'eus morfondu
tu eus morfondu
il/elle eut morfondu
nous eûmes morfondu
vous eûtes morfondu
ils/elles eurent morfondu
Indicatif futur antérieur
j'aurai morfondu
tu auras morfondu
il/elle aura morfondu
nous aurons morfondu
vous aurez morfondu
ils/elles auront morfondu
Subjonctif présent
je morfonde
tu morfondes
il/elle morfonde
nous morfondions
vous morfondiez
ils/elles morfondent
Subjonctif imparfait
je morfondisse
tu morfondisses
il/elle morfondît
nous morfondissions
vous morfondissiez
ils/elles morfondissent
Subjonctif passé
j'aie morfondu
tu aies morfondu
il/elle ait morfondu
nous ayons morfondu
vous ayez morfondu
ils/elles aient morfondu
Subjonctif plus-que-parfait
j'eusse morfondu
tu eusses morfondu
il/elle eût morfondu
nous eussions morfondu
vous eussiez morfondu
ils/elles eussent morfondu
conditionnel présent
je morfondrais
tu morfondrais
il/elle morfondrait
nous morfondrions
vous morfondriez
ils/elles morfondraient
Conditionnel passé 1re forme
j'aurais morfondu
tu aurais morfondu
il/elle aurait morfondu
nous aurions morfondu
vous auriez morfondu
ils/elles auraient morfondu
Conditionnel passé 2e forme
j'eusse morfondu
tu eusses morfondu
il/elle eût morfondu
nous eussions morfondu
vous eussiez morfondu
ils/elles eussent morfondu
Infinitif
morfondre
Impératif
morfonds
morfondons
morfondez
Participe présent
morfondant
Participe passé
morfondu

Verbele anterioare: mordiller, mordorer, mordre, morfiler, morfler

Verbele următoare: morigéner, mortaiser, mortifier, motionner, motiver

Verbe aleatoare: artificialiser, chorégraphier, germaniser, insolubiliser, retransférer