conjugare a împătri; conjugare online pentru verbul "a împătri" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a împătri" în limba română (dex)

Infinitiv
împătri
Infinitiv Lung
împătrire
Participiu
împătrit
Gerunziu
împătrind
Imperativ persoana a doua
singular împătrește
plural împătriți
Prezent
eu împătresc
tu împătrești
el/ea împătrește
noi împătrim
voi împătriți
ei/ele împătresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) împătresc
tu (să) împătrești
el/ea (să) împătrească
noi (să) împătrim
voi (să) împătriți
ei/ele (să) împătrească
Imperfect
eu împătream
tu împătreai
el/ea împătrea
noi împătream
voi împătreați
ei/ele împătreau
Perfect Simplu
eu împătrii
tu împătriși
el/ea împătri
noi împătrirăm
voi împătrirăți
ei/ele împătriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu împătrisem
tu împătriseși
el/ea împătrise
noi împătriserăm
voi împătriserăți
ei/ele împătriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi împătrit
tu să fi împătrit
el/ea să fi împătrit
noi să fi împătrit
voi să fi împătrit
ei/ele să fi împătrit
Condițional Prezent
eu aș împătri
tu ai împătri
el/ea ar împătri
noi am împătri
voi ați împătri
ei/ele ar împătri
Condițional Perfect
eu aș fi împătrit
tu ai fi împătrit
el/ea ar fi împătrit
noi am fi împătrit
voi ați fi împătrit
ei/ele ar fi împătrit
Perfectul Compus
eu am împătrit
tu ai împătrit
el/ea a împătrit
noi am împătrit
voi ați împătrit
ei/ele au împătrit
Viitor
eu voi împătri
tu vei împătri
el/ea va împătri
noi vom împătri
voi veți împătri
ei/ele vor împătri
Viitor Anterior
eu voi fi împătrit
tu vei fi împătrit
el/ea vor fi împătrit
noi vom fi împătrit
voi veți fi împătrit
ei/ele vor fi împătrit

Verbele anterioare: a împâsli, a împătima, a împătimi, a împătra, a împătra

Verbele următoare: a împătura, a împături, a împăuna, a împelina, a împelița

Verbe aleatoare: a anagrama, a căca, a căciuli, a lepui, a resemna