conjugare a înfofoli; conjugare online pentru verbul "a înfofoli" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înfofoli" în limba română (dex)

Infinitiv
înfofoli
Infinitiv Lung
înfofolire
Participiu
înfofolit
Gerunziu
înfofolind
Imperativ persoana a doua
singular înfofolește
plural înfofoliți
Prezent
eu înfofolesc
tu înfofolești
el/ea înfofolește
noi înfofolim
voi înfofoliți
ei/ele înfofolesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înfofolesc
tu (să) înfofolești
el/ea (să) înfofolească
noi (să) înfofolim
voi (să) înfofoliți
ei/ele (să) înfofolească
Imperfect
eu înfofoleam
tu înfofoleai
el/ea înfofolea
noi înfofoleam
voi înfofoleați
ei/ele înfofoleau
Perfect Simplu
eu înfofolii
tu înfofoliși
el/ea înfofoli
noi înfofolirăm
voi înfofolirăți
ei/ele înfofoliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înfofolisem
tu înfofoliseși
el/ea înfofolise
noi înfofoliserăm
voi înfofoliserăți
ei/ele înfofoliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înfofolit
tu să fi înfofolit
el/ea să fi înfofolit
noi să fi înfofolit
voi să fi înfofolit
ei/ele să fi înfofolit
Condițional Prezent
eu aș înfofoli
tu ai înfofoli
el/ea ar înfofoli
noi am înfofoli
voi ați înfofoli
ei/ele ar înfofoli
Condițional Perfect
eu aș fi înfofolit
tu ai fi înfofolit
el/ea ar fi înfofolit
noi am fi înfofolit
voi ați fi înfofolit
ei/ele ar fi înfofolit
Perfectul Compus
eu am înfofolit
tu ai înfofolit
el/ea a înfofolit
noi am înfofolit
voi ați înfofolit
ei/ele au înfofolit
Viitor
eu voi înfofoli
tu vei înfofoli
el/ea va înfofoli
noi vom înfofoli
voi veți înfofoli
ei/ele vor înfofoli
Viitor Anterior
eu voi fi înfofolit
tu vei fi înfofolit
el/ea vor fi înfofolit
noi vom fi înfofolit
voi veți fi înfofolit
ei/ele vor fi înfofolit

Verbele anterioare: a inflige, a înflora, a înflori, a influența, a înfoca

Verbele următoare: a înfoia, a înfolfoșa, a înfometa, a informa, a înformălui

Verbe aleatoare: a concatena, a înciocăla, a reevoca, a toropi, a ului