conjugare a țăhălui; conjugare online pentru verbul "a țăhălui" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țăhălui" în limba română (dex)

Infinitiv
țăhălui
Infinitiv Lung
țăhăluire
Participiu
țăhăluit
Gerunziu
țăhăluind
Imperativ persoana a doua
singular țăhăluiește
plural țăhăluiți
Prezent
eu țăhăluiesc
tu țăhăluiești
el/ea țăhăluiește
noi țăhăluim
voi țăhăluiți
ei/ele țăhăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) țăhăluiesc
tu (să) țăhăluiești
el/ea (să) țăhăluiască
noi (să) țăhăluim
voi (să) țăhăluiți
ei/ele (să) țăhăluiască
Imperfect
eu țăhăluiam
tu țăhăluiai
el/ea țăhăluia
noi țăhăluiam
voi țăhăluiați
ei/ele țăhăluiau
Perfect Simplu
eu țăhăluii
tu țăhăluiși
el/ea țăhălui
noi țăhăluirăm
voi țăhăluirăți
ei/ele țăhăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țăhăluisem
tu țăhăluiseși
el/ea țăhăluise
noi țăhăluiserăm
voi țăhăluiserăți
ei/ele țăhăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țăhăluit
tu să fi țăhăluit
el/ea să fi țăhăluit
noi să fi țăhăluit
voi să fi țăhăluit
ei/ele să fi țăhăluit
Condițional Prezent
eu aș țăhălui
tu ai țăhălui
el/ea ar țăhălui
noi am țăhălui
voi ați țăhălui
ei/ele ar țăhălui
Condițional Perfect
eu aș fi țăhăluit
tu ai fi țăhăluit
el/ea ar fi țăhăluit
noi am fi țăhăluit
voi ați fi țăhăluit
ei/ele ar fi țăhăluit
Perfectul Compus
eu am țăhăluit
tu ai țăhăluit
el/ea a țăhăluit
noi am țăhăluit
voi ați țăhăluit
ei/ele au țăhăluit
Viitor
eu voi țăhălui
tu vei țăhălui
el/ea va țăhălui
noi vom țăhălui
voi veți țăhălui
ei/ele vor țăhălui
Viitor Anterior
eu voi fi țăhăluit
tu vei fi țăhăluit
el/ea vor fi țăhăluit
noi vom fi țăhăluit
voi veți fi țăhăluit
ei/ele vor fi țăhăluit

Verbele anterioare: a tacta, a țâfni, a tăgădui, a țâgâli, a tăgârța

Verbele următoare: a tahigrafia, a țăhni, a tăia, a tăifăsui, a tăinui

Verbe aleatoare: a electroniza, a interceda, a oleia, a pavela, a verifica