conjugare a chiorî; conjugare online pentru verbul "a chiorî" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a chiorî" în limba română (dex)

Infinitiv
chiorî
Infinitiv Lung
chiorâre
Participiu
chiorât
Gerunziu
chiorând
Imperativ persoana a doua
singular chiorăște
plural chiorâți
Prezent
eu chiorăsc
tu chiorăști
el/ea chiorăște
noi chiorâm
voi chiorâți
ei/ele chiorăsc
Conjunctiv Prezent
eu (să) chiorăsc
tu (să) chiorăști
el/ea (să) chiorască
noi (să) chiorâm
voi (să) chiorâți
ei/ele (să) chiorască
Imperfect
eu chioram
tu chiorai
el/ea chiora
noi chioram
voi chiorați
ei/ele chiorau
Perfect Simplu
eu chiorâi
tu chiorâși
el/ea chiorî
noi chiorârăm
voi chiorârăți
ei/ele chiorâră
Mai Mult Ca Perfectul
eu chiorâsem
tu chiorâseși
el/ea chiorâse
noi chiorâserăm
voi chiorâserăți
ei/ele chiorâseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi chiorât
tu să fi chiorât
el/ea să fi chiorât
noi să fi chiorât
voi să fi chiorât
ei/ele să fi chiorât
Condițional Prezent
eu aș chiorî
tu ai chiorî
el/ea ar chiorî
noi am chiorî
voi ați chiorî
ei/ele ar chiorî
Condițional Perfect
eu aș fi chiorât
tu ai fi chiorât
el/ea ar fi chiorât
noi am fi chiorât
voi ați fi chiorât
ei/ele ar fi chiorât
Perfectul Compus
eu am chiorât
tu ai chiorât
el/ea a chiorât
noi am chiorât
voi ați chiorât
ei/ele au chiorât
Viitor
eu voi chiorî
tu vei chiorî
el/ea va chiorî
noi vom chiorî
voi veți chiorî
ei/ele vor chiorî
Viitor Anterior
eu voi fi chiorât
tu vei fi chiorât
el/ea vor fi chiorât
noi vom fi chiorât
voi veți fi chiorât
ei/ele vor fi chiorât

Verbele anterioare: a chinui, a chinui, a chiombăi, a chiompăi, a chiompăni

Verbele următoare: a chioti, a chirăi, a chircăi, a chirci, a chircoti

Verbe aleatoare: a asuda, a evghenisi, a părinda, a părinda, a răscovăi