conjugare a da; conjugare online pentru verbul "a da" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a da" în limba română (dex)

Infinitiv
da
Infinitiv Lung
dare
Participiu
dat
Gerunziu
dând
Imperativ persoana a doua
singular
plural dați
Prezent
eu dau
tu dai
el/ea
noi dăm
voi dați
ei/ele dau
Conjunctiv Prezent
eu (să) dau
tu (să) dai
el/ea (să) deie
noi (să) dăm
voi (să) dați
ei/ele (să) dea
Imperfect
eu dădeam
tu dădeai
el/ea da
noi dădeam
voi dați
ei/ele dădeau
Perfect Simplu
eu detei
tu dăduși
el/ea dădu
noi deterăm
voi dădurăți
ei/ele dădură
Mai Mult Ca Perfectul
eu dedesem
tu deteseși
el/ea detese
noi dedeserăm
voi dăduserăți
ei/ele daseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dat
tu să fi dat
el/ea să fi dat
noi să fi dat
voi să fi dat
ei/ele să fi dat
Condițional Prezent
eu aș da
tu ai da
el/ea ar da
noi am da
voi ați da
ei/ele ar da
Condițional Perfect
eu aș fi dat
tu ai fi dat
el/ea ar fi dat
noi am fi dat
voi ați fi dat
ei/ele ar fi dat
Perfectul Compus
eu am dat
tu ai dat
el/ea a dat
noi am dat
voi ați dat
ei/ele au dat
Viitor
eu voi da
tu vei da
el/ea va da
noi vom da
voi veți da
ei/ele vor da
Viitor Anterior
eu voi fi dat
tu vei fi dat
el/ea vor fi dat
noi vom fi dat
voi veți fi dat
ei/ele vor fi dat

Verbele anterioare: a cutrului, a cuvânta, a cuvânta, a cuvânta, a cuveni

Verbele următoare: a dăbălăza, a dactilografia, a dădăci, a dăhula, a dăina

Verbe aleatoare: a craca, a curmăni, a incendia, a manufactura, a răzvrăti