conjugare a făcăli; conjugare online pentru verbul "a făcăli" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a făcăli" în limba română (dex)

Infinitiv
făcăli
Infinitiv Lung
făcălire
Participiu
făcălit
Gerunziu
făcălind
Imperativ persoana a doua
singular făcălește
plural făcăliți
Prezent
eu făcălesc
tu făcălești
el/ea făcălește
noi făcălim
voi făcăliți
ei/ele făcălesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) făcălesc
tu (să) făcălești
el/ea (să) făcălească
noi (să) făcălim
voi (să) făcăliți
ei/ele (să) făcălească
Imperfect
eu făcăleam
tu făcăleai
el/ea făcălea
noi făcăleam
voi făcăleați
ei/ele făcăleau
Perfect Simplu
eu făcălii
tu făcăliși
el/ea făcăli
noi făcălirăm
voi făcălirăți
ei/ele făcăliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu făcălisem
tu făcăliseși
el/ea făcălise
noi făcăliserăm
voi făcăliserăți
ei/ele făcăliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi făcălit
tu să fi făcălit
el/ea să fi făcălit
noi să fi făcălit
voi să fi făcălit
ei/ele să fi făcălit
Condițional Prezent
eu aș făcăli
tu ai făcăli
el/ea ar făcăli
noi am făcăli
voi ați făcăli
ei/ele ar făcăli
Condițional Perfect
eu aș fi făcălit
tu ai fi făcălit
el/ea ar fi făcălit
noi am fi făcălit
voi ați fi făcălit
ei/ele ar fi făcălit
Perfectul Compus
eu am făcălit
tu ai făcălit
el/ea a făcălit
noi am făcălit
voi ați făcălit
ei/ele au făcălit
Viitor
eu voi făcăli
tu vei făcăli
el/ea va făcăli
noi vom făcăli
voi veți făcăli
ei/ele vor făcăli
Viitor Anterior
eu voi fi făcălit
tu vei fi făcălit
el/ea vor fi făcălit
noi vom fi făcălit
voi veți fi făcălit
ei/ele vor fi făcălit

Verbele anterioare: a exulta, a ezita, a fabrica, a fabula, a făcăi

Verbele următoare: a făcălui, a face, a facilita, a facsimila, a factoriza

Verbe aleatoare: a autentifica, a merceriza, a pecariza, a plugări, a supracomprima