conjugare a făcălui; conjugare online pentru verbul "a făcălui" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a făcălui" în limba română (dex)

Infinitiv
făcălui
Infinitiv Lung
făcăluire
Participiu
făcăluit
Gerunziu
făcăluind
Imperativ persoana a doua
singular făcăluiește
plural făcăluiți
Prezent
eu făcăluiesc
tu făcăluiești
el/ea făcăluiește
noi făcăluim
voi făcăluiți
ei/ele făcăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) făcăluiesc
tu (să) făcăluiești
el/ea (să) făcăluiască
noi (să) făcăluim
voi (să) făcăluiți
ei/ele (să) făcăluiască
Imperfect
eu făcăluiam
tu făcăluiai
el/ea făcăluia
noi făcăluiam
voi făcăluiați
ei/ele făcăluiau
Perfect Simplu
eu făcăluii
tu făcăluiși
el/ea făcălui
noi făcăluirăm
voi făcăluirăți
ei/ele făcăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu făcăluisem
tu făcăluiseși
el/ea făcăluise
noi făcăluiserăm
voi făcăluiserăți
ei/ele făcăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi făcăluit
tu să fi făcăluit
el/ea să fi făcăluit
noi să fi făcăluit
voi să fi făcăluit
ei/ele să fi făcăluit
Condițional Prezent
eu aș făcălui
tu ai făcălui
el/ea ar făcălui
noi am făcălui
voi ați făcălui
ei/ele ar făcălui
Condițional Perfect
eu aș fi făcăluit
tu ai fi făcăluit
el/ea ar fi făcăluit
noi am fi făcăluit
voi ați fi făcăluit
ei/ele ar fi făcăluit
Perfectul Compus
eu am făcăluit
tu ai făcăluit
el/ea a făcăluit
noi am făcăluit
voi ați făcăluit
ei/ele au făcăluit
Viitor
eu voi făcălui
tu vei făcălui
el/ea va făcălui
noi vom făcălui
voi veți făcălui
ei/ele vor făcălui
Viitor Anterior
eu voi fi făcăluit
tu vei fi făcăluit
el/ea vor fi făcăluit
noi vom fi făcăluit
voi veți fi făcăluit
ei/ele vor fi făcăluit

Verbele anterioare: a ezita, a fabrica, a fabula, a făcăi, a făcăli

Verbele următoare: a face, a facilita, a facsimila, a factoriza, a factura

Verbe aleatoare: a chetandisi, a croșeta, a mitifica, a transcende, a văina