conjugare a făgădui; conjugare online pentru verbul "a făgădui" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a făgădui" în limba română (dex)

Infinitiv
făgădui
Infinitiv Lung
făgăduire
Participiu
făgăduit
Gerunziu
făgăduind
Imperativ persoana a doua
singular făgăduiește
plural făgăduiți
Prezent
eu făgăduiesc
tu făgăduiești
el/ea făgăduiește
noi făgăduim
voi făgăduiți
ei/ele făgăduiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) făgăduiesc
tu (să) făgăduiești
el/ea (să) făgăduiască
noi (să) făgăduim
voi (să) făgăduiți
ei/ele (să) făgăduiască
Imperfect
eu făgăduiam
tu făgăduiai
el/ea făgăduia
noi făgăduiam
voi făgăduiați
ei/ele făgăduiau
Perfect Simplu
eu făgăduii
tu făgăduiși
el/ea făgădui
noi făgăduirăm
voi făgăduirăți
ei/ele făgăduiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu făgăduisem
tu făgăduiseși
el/ea făgăduise
noi făgăduiserăm
voi făgăduiserăți
ei/ele făgăduiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi făgăduit
tu să fi făgăduit
el/ea să fi făgăduit
noi să fi făgăduit
voi să fi făgăduit
ei/ele să fi făgăduit
Condițional Prezent
eu aș făgădui
tu ai făgădui
el/ea ar făgădui
noi am făgădui
voi ați făgădui
ei/ele ar făgădui
Condițional Perfect
eu aș fi făgăduit
tu ai fi făgăduit
el/ea ar fi făgăduit
noi am fi făgăduit
voi ați fi făgăduit
ei/ele ar fi făgăduit
Perfectul Compus
eu am făgăduit
tu ai făgăduit
el/ea a făgăduit
noi am făgăduit
voi ați făgăduit
ei/ele au făgăduit
Viitor
eu voi făgădui
tu vei făgădui
el/ea va făgădui
noi vom făgădui
voi veți făgădui
ei/ele vor făgădui
Viitor Anterior
eu voi fi făgăduit
tu vei fi făgăduit
el/ea vor fi făgăduit
noi vom fi făgăduit
voi veți fi făgăduit
ei/ele vor fi făgăduit

Verbele anterioare: a face, a facilita, a facsimila, a factoriza, a factura

Verbele următoare: a fagocita, a faianța, a fâicăvi, a făinoșa, a fălălăi

Verbe aleatoare: a fasona, a înocula, a îmbrăcina, a înauri, a sistematiza