conjugare a facilita; conjugare online pentru verbul "a facilita" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a facilita" în limba română (dex)

Infinitiv
facilita
Infinitiv Lung
facilitare
Participiu
facilitat
Gerunziu
facilitând
Imperativ persoana a doua
singular facilitează
plural facilitați
Prezent
eu facilitez
tu facilitezi
el/ea facilitează
noi facilităm
voi facilitați
ei/ele facilitează
Conjunctiv Prezent
eu (să) facilitez
tu (să) facilitezi
el/ea (să) faciliteze
noi (să) facilităm
voi (să) facilitați
ei/ele (să) faciliteze
Imperfect
eu facilitam
tu facilitai
el/ea facilita
noi facilitam
voi facilitați
ei/ele facilitau
Perfect Simplu
eu facilitai
tu facilitași
el/ea facilită
noi facilitarăm
voi facilitarăți
ei/ele facilitară
Mai Mult Ca Perfectul
eu facilitasem
tu facilitaseși
el/ea facilitase
noi facilitaserăm
voi facilitaserăți
ei/ele facilitaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi facilitat
tu să fi facilitat
el/ea să fi facilitat
noi să fi facilitat
voi să fi facilitat
ei/ele să fi facilitat
Condițional Prezent
eu aș facilita
tu ai facilita
el/ea ar facilita
noi am facilita
voi ați facilita
ei/ele ar facilita
Condițional Perfect
eu aș fi facilitat
tu ai fi facilitat
el/ea ar fi facilitat
noi am fi facilitat
voi ați fi facilitat
ei/ele ar fi facilitat
Perfectul Compus
eu am facilitat
tu ai facilitat
el/ea a facilitat
noi am facilitat
voi ați facilitat
ei/ele au facilitat
Viitor
eu voi facilita
tu vei facilita
el/ea va facilita
noi vom facilita
voi veți facilita
ei/ele vor facilita
Viitor Anterior
eu voi fi facilitat
tu vei fi facilitat
el/ea vor fi facilitat
noi vom fi facilitat
voi veți fi facilitat
ei/ele vor fi facilitat

Verbele anterioare: a fabula, a făcăi, a făcăli, a făcălui, a face

Verbele următoare: a facsimila, a factoriza, a factura, a făgădui, a fagocita

Verbe aleatoare: a disjunge, a familiariza, a hămări, a înierba, a retehnologiza