conjugare a factura; conjugare online pentru verbul "a factura" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a factura" în limba română (dex)

Infinitiv
factura
Infinitiv Lung
facturare
Participiu
facturat
Gerunziu
facturând
Imperativ persoana a doua
singular facturează
plural facturați
Prezent
eu facturez
tu facturezi
el/ea facturează
noi facturăm
voi facturați
ei/ele facturează
Conjunctiv Prezent
eu (să) facturez
tu (să) facturezi
el/ea (să) factureze
noi (să) facturăm
voi (să) facturați
ei/ele (să) factureze
Imperfect
eu facturam
tu facturai
el/ea factura
noi facturam
voi facturați
ei/ele facturau
Perfect Simplu
eu facturai
tu facturași
el/ea factură
noi facturarăm
voi facturarăți
ei/ele facturară
Mai Mult Ca Perfectul
eu facturasem
tu facturaseși
el/ea facturase
noi facturaserăm
voi facturaserăți
ei/ele facturaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi facturat
tu să fi facturat
el/ea să fi facturat
noi să fi facturat
voi să fi facturat
ei/ele să fi facturat
Condițional Prezent
eu aș factura
tu ai factura
el/ea ar factura
noi am factura
voi ați factura
ei/ele ar factura
Condițional Perfect
eu aș fi facturat
tu ai fi facturat
el/ea ar fi facturat
noi am fi facturat
voi ați fi facturat
ei/ele ar fi facturat
Perfectul Compus
eu am facturat
tu ai facturat
el/ea a facturat
noi am facturat
voi ați facturat
ei/ele au facturat
Viitor
eu voi factura
tu vei factura
el/ea va factura
noi vom factura
voi veți factura
ei/ele vor factura
Viitor Anterior
eu voi fi facturat
tu vei fi facturat
el/ea vor fi facturat
noi vom fi facturat
voi veți fi facturat
ei/ele vor fi facturat

Verbele anterioare: a făcălui, a face, a facilita, a facsimila, a factoriza

Verbele următoare: a făgădui, a fagocita, a faianța, a fâicăvi, a făinoșa

Verbe aleatoare: a măcelări, a mâneca, a mocăi, a mocăi, a pitula