conjugare a fundarisi; conjugare online pentru verbul "a fundarisi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fundarisi" în limba română (dex)

Infinitiv
fundarisi
Infinitiv Lung
fundarisire
Participiu
fundarisit
Gerunziu
fundarisind
Imperativ persoana a doua
singular fundarisește
plural fundarisiți
Prezent
eu fundarisesc
tu fundarisești
el/ea fundarisește
noi fundarisim
voi fundarisiți
ei/ele fundarisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) fundarisesc
tu (să) fundarisești
el/ea (să) fundarisească
noi (să) fundarisim
voi (să) fundarisiți
ei/ele (să) fundarisească
Imperfect
eu fundariseam
tu fundariseai
el/ea fundarisea
noi fundariseam
voi fundariseați
ei/ele fundariseau
Perfect Simplu
eu fundarisii
tu fundarisiși
el/ea fundarisi
noi fundarisirăm
voi fundarisirăți
ei/ele fundarisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fundarisisem
tu fundarisiseși
el/ea fundarisise
noi fundarisiserăm
voi fundarisiserăți
ei/ele fundarisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fundarisit
tu să fi fundarisit
el/ea să fi fundarisit
noi să fi fundarisit
voi să fi fundarisit
ei/ele să fi fundarisit
Condițional Prezent
eu aș fundarisi
tu ai fundarisi
el/ea ar fundarisi
noi am fundarisi
voi ați fundarisi
ei/ele ar fundarisi
Condițional Perfect
eu aș fi fundarisit
tu ai fi fundarisit
el/ea ar fi fundarisit
noi am fi fundarisit
voi ați fi fundarisit
ei/ele ar fi fundarisit
Perfectul Compus
eu am fundarisit
tu ai fundarisit
el/ea a fundarisit
noi am fundarisit
voi ați fundarisit
ei/ele au fundarisit
Viitor
eu voi fundarisi
tu vei fundarisi
el/ea va fundarisi
noi vom fundarisi
voi veți fundarisi
ei/ele vor fundarisi
Viitor Anterior
eu voi fi fundarisit
tu vei fi fundarisit
el/ea vor fi fundarisit
noi vom fi fundarisit
voi veți fi fundarisit
ei/ele vor fi fundarisit

Verbele anterioare: a fumiza, a fumui, a funcționa, a funda, a fundamenta

Verbele următoare: a învești, a învești, a furaja, a furbisa, a furișa

Verbe aleatoare: a înmii, a inventaria, a plonja, a shakespeariza, a vampiriza