conjugare a ghilosi; conjugare online pentru verbul "a ghilosi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ghilosi" în limba română (dex)

Infinitiv
ghilosi
Infinitiv Lung
ghilosire
Participiu
ghilosit
Gerunziu
ghilosind
Imperativ persoana a doua
singular ghilosește
plural ghilosiți
Prezent
eu ghilosesc
tu ghilosești
el/ea ghilosește
noi ghilosim
voi ghilosiți
ei/ele ghilosesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ghilosesc
tu (să) ghilosești
el/ea (să) ghilosească
noi (să) ghilosim
voi (să) ghilosiți
ei/ele (să) ghilosească
Imperfect
eu ghiloseam
tu ghiloseai
el/ea ghilosea
noi ghiloseam
voi ghiloseați
ei/ele ghiloseau
Perfect Simplu
eu ghilosii
tu ghilosiși
el/ea ghilosi
noi ghilosirăm
voi ghilosirăți
ei/ele ghilosiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ghilosisem
tu ghilosiseși
el/ea ghilosise
noi ghilosiserăm
voi ghilosiserăți
ei/ele ghilosiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ghilosit
tu să fi ghilosit
el/ea să fi ghilosit
noi să fi ghilosit
voi să fi ghilosit
ei/ele să fi ghilosit
Condițional Prezent
eu aș ghilosi
tu ai ghilosi
el/ea ar ghilosi
noi am ghilosi
voi ați ghilosi
ei/ele ar ghilosi
Condițional Perfect
eu aș fi ghilosit
tu ai fi ghilosit
el/ea ar fi ghilosit
noi am fi ghilosit
voi ați fi ghilosit
ei/ele ar fi ghilosit
Perfectul Compus
eu am ghilosit
tu ai ghilosit
el/ea a ghilosit
noi am ghilosit
voi ați ghilosit
ei/ele au ghilosit
Viitor
eu voi ghilosi
tu vei ghilosi
el/ea va ghilosi
noi vom ghilosi
voi veți ghilosi
ei/ele vor ghilosi
Viitor Anterior
eu voi fi ghilosit
tu vei fi ghilosit
el/ea vor fi ghilosit
noi vom fi ghilosit
voi veți fi ghilosit
ei/ele vor fi ghilosit

Verbele anterioare: a ghiftui, a ghigosi, a ghilabandi, a ghili, a ghiloșa

Verbele următoare: a ghilotina, a ghilțui, a ghintui, a ghionti, a ghiorăi

Verbe aleatoare: a afera, a buciuma, a buciuma, a dezerta, a godia