conjugare a gilălui; conjugare online pentru verbul "a gilălui" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gilălui" în limba română (dex)

Infinitiv
gilălui
Infinitiv Lung
gilăluire
Participiu
gilăluit
Gerunziu
gilăluind
Imperativ persoana a doua
singular gilăluiește
plural gilăluiți
Prezent
eu gilăluiesc
tu gilăluiești
el/ea gilăluiește
noi gilăluim
voi gilăluiți
ei/ele gilăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) gilăluiesc
tu (să) gilăluiești
el/ea (să) gilăluiască
noi (să) gilăluim
voi (să) gilăluiți
ei/ele (să) gilăluiască
Imperfect
eu gilăluiam
tu gilăluiai
el/ea gilăluia
noi gilăluiam
voi gilăluiați
ei/ele gilăluiau
Perfect Simplu
eu gilăluii
tu gilăluiși
el/ea gilălui
noi gilăluirăm
voi gilăluirăți
ei/ele gilăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu gilăluisem
tu gilăluiseși
el/ea gilăluise
noi gilăluiserăm
voi gilăluiserăți
ei/ele gilăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gilăluit
tu să fi gilăluit
el/ea să fi gilăluit
noi să fi gilăluit
voi să fi gilăluit
ei/ele să fi gilăluit
Condițional Prezent
eu aș gilălui
tu ai gilălui
el/ea ar gilălui
noi am gilălui
voi ați gilălui
ei/ele ar gilălui
Condițional Perfect
eu aș fi gilăluit
tu ai fi gilăluit
el/ea ar fi gilăluit
noi am fi gilăluit
voi ați fi gilăluit
ei/ele ar fi gilăluit
Perfectul Compus
eu am gilăluit
tu ai gilăluit
el/ea a gilăluit
noi am gilăluit
voi ați gilăluit
ei/ele au gilăluit
Viitor
eu voi gilălui
tu vei gilălui
el/ea va gilălui
noi vom gilălui
voi veți gilălui
ei/ele vor gilălui
Viitor Anterior
eu voi fi gilăluit
tu vei fi gilăluit
el/ea vor fi gilăluit
noi vom fi gilăluit
voi veți fi gilăluit
ei/ele vor fi gilăluit

Verbele anterioare: a ghiorăi, a ghiorțăi, a ghioșa, a ghizdui, a gigantiza

Verbele următoare: a gimbili, a gineri, a gini, a gioli, a gira

Verbe aleatoare: a aclama, a cătăni, a dantela, a perfectiviza, a pricăli