conjugare a gramaticaliza; conjugare online pentru verbul "a gramaticaliza" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gramaticaliza" în limba română (dex)

Infinitiv
gramaticaliza
Infinitiv Lung
gramaticalizare
Participiu
gramaticalizat
Gerunziu
gramaticalizând
Imperativ persoana a doua
singular gramaticalizează
plural gramaticalizați
Prezent
eu gramaticalizez
tu gramaticalizezi
el/ea gramaticalizează
noi gramaticalizăm
voi gramaticalizați
ei/ele gramaticalizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) gramaticalizez
tu (să) gramaticalizezi
el/ea (să) gramaticalizeze
noi (să) gramaticalizăm
voi (să) gramaticalizați
ei/ele (să) gramaticalizeze
Imperfect
eu gramaticalizam
tu gramaticalizai
el/ea gramaticaliza
noi gramaticalizam
voi gramaticalizați
ei/ele gramaticalizau
Perfect Simplu
eu gramaticalizai
tu gramaticalizași
el/ea gramaticaliză
noi gramaticalizarăm
voi gramaticalizarăți
ei/ele gramaticalizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu gramaticalizasem
tu gramaticalizaseși
el/ea gramaticalizase
noi gramaticalizaserăm
voi gramaticalizaserăți
ei/ele gramaticalizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gramaticalizat
tu să fi gramaticalizat
el/ea să fi gramaticalizat
noi să fi gramaticalizat
voi să fi gramaticalizat
ei/ele să fi gramaticalizat
Condițional Prezent
eu aș gramaticaliza
tu ai gramaticaliza
el/ea ar gramaticaliza
noi am gramaticaliza
voi ați gramaticaliza
ei/ele ar gramaticaliza
Condițional Perfect
eu aș fi gramaticalizat
tu ai fi gramaticalizat
el/ea ar fi gramaticalizat
noi am fi gramaticalizat
voi ați fi gramaticalizat
ei/ele ar fi gramaticalizat
Perfectul Compus
eu am gramaticalizat
tu ai gramaticalizat
el/ea a gramaticalizat
noi am gramaticalizat
voi ați gramaticalizat
ei/ele au gramaticalizat
Viitor
eu voi gramaticaliza
tu vei gramaticaliza
el/ea va gramaticaliza
noi vom gramaticaliza
voi veți gramaticaliza
ei/ele vor gramaticaliza
Viitor Anterior
eu voi fi gramaticalizat
tu vei fi gramaticalizat
el/ea vor fi gramaticalizat
noi vom fi gramaticalizat
voi veți fi gramaticalizat
ei/ele vor fi gramaticalizat

Verbele anterioare: a gradua, a grafita, a grafitiza, a grăi, a grămădi

Verbele următoare: a granula, a grăpa, a grăpșina, a grăpțăna, a graseia

Verbe aleatoare: a bișnițări, a înaura, a încocleța, a priotinde, a răsciti