conjugare a hăcui; conjugare online pentru verbul "a hăcui" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăcui" în limba română (dex)

Infinitiv
hăcui
Infinitiv Lung
hăcuire
Participiu
hăcuit
Gerunziu
hăcuind
Imperativ persoana a doua
singular hăcuiește
plural hăcuiți
Prezent
eu hăcuiesc
tu hăcuiești
el/ea hăcuiește
noi hăcuim
voi hăcuiți
ei/ele hăcuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hăcuiesc
tu (să) hăcuiești
el/ea (să) hăcuiască
noi (să) hăcuim
voi (să) hăcuiți
ei/ele (să) hăcuiască
Imperfect
eu hăcuiam
tu hăcuiai
el/ea hăcuia
noi hăcuiam
voi hăcuiați
ei/ele hăcuiau
Perfect Simplu
eu hăcuii
tu hăcuiși
el/ea hăcui
noi hăcuirăm
voi hăcuirăți
ei/ele hăcuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hăcuisem
tu hăcuiseși
el/ea hăcuise
noi hăcuiserăm
voi hăcuiserăți
ei/ele hăcuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăcuit
tu să fi hăcuit
el/ea să fi hăcuit
noi să fi hăcuit
voi să fi hăcuit
ei/ele să fi hăcuit
Condițional Prezent
eu aș hăcui
tu ai hăcui
el/ea ar hăcui
noi am hăcui
voi ați hăcui
ei/ele ar hăcui
Condițional Perfect
eu aș fi hăcuit
tu ai fi hăcuit
el/ea ar fi hăcuit
noi am fi hăcuit
voi ați fi hăcuit
ei/ele ar fi hăcuit
Perfectul Compus
eu am hăcuit
tu ai hăcuit
el/ea a hăcuit
noi am hăcuit
voi ați hăcuit
ei/ele au hăcuit
Viitor
eu voi hăcui
tu vei hăcui
el/ea va hăcui
noi vom hăcui
voi veți hăcui
ei/ele vor hăcui
Viitor Anterior
eu voi fi hăcuit
tu vei fi hăcuit
el/ea vor fi hăcuit
noi vom fi hăcuit
voi veți fi hăcuit
ei/ele vor fi hăcuit

Verbele anterioare: a guverna, a hăbăuci, a habitua, a hăbuci, a hâcâi

Verbele următoare: a hâi, a hăicăi, a haiduci, a hăimăni, a haini

Verbe aleatoare: a adora, a controla, a lăcui, a pomosti, a vizualiza