conjugare a hărăcsi; conjugare online pentru verbul "a hărăcsi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărăcsi" în limba română (dex)

Infinitiv
hărăcsi
Infinitiv Lung
hărăcsire
Participiu
hărăcsit
Gerunziu
hărăcsind
Imperativ persoana a doua
singular hărăcsește
plural hărăcsiți
Prezent
eu hărăcsesc
tu hărăcsești
el/ea hărăcsește
noi hărăcsim
voi hărăcsiți
ei/ele hărăcsesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărăcsesc
tu (să) hărăcsești
el/ea (să) hărăcsească
noi (să) hărăcsim
voi (să) hărăcsiți
ei/ele (să) hărăcsească
Imperfect
eu hărăcseam
tu hărăcseai
el/ea hărăcsea
noi hărăcseam
voi hărăcseați
ei/ele hărăcseau
Perfect Simplu
eu hărăcsii
tu hărăcsiși
el/ea hărăcsi
noi hărăcsirăm
voi hărăcsirăți
ei/ele hărăcsiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărăcsisem
tu hărăcsiseși
el/ea hărăcsise
noi hărăcsiserăm
voi hărăcsiserăți
ei/ele hărăcsiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărăcsit
tu să fi hărăcsit
el/ea să fi hărăcsit
noi să fi hărăcsit
voi să fi hărăcsit
ei/ele să fi hărăcsit
Condițional Prezent
eu aș hărăcsi
tu ai hărăcsi
el/ea ar hărăcsi
noi am hărăcsi
voi ați hărăcsi
ei/ele ar hărăcsi
Condițional Perfect
eu aș fi hărăcsit
tu ai fi hărăcsit
el/ea ar fi hărăcsit
noi am fi hărăcsit
voi ați fi hărăcsit
ei/ele ar fi hărăcsit
Perfectul Compus
eu am hărăcsit
tu ai hărăcsit
el/ea a hărăcsit
noi am hărăcsit
voi ați hărăcsit
ei/ele au hărăcsit
Viitor
eu voi hărăcsi
tu vei hărăcsi
el/ea va hărăcsi
noi vom hărăcsi
voi veți hărăcsi
ei/ele vor hărăcsi
Viitor Anterior
eu voi fi hărăcsit
tu vei fi hărăcsit
el/ea vor fi hărăcsit
noi vom fi hărăcsit
voi veți fi hărăcsit
ei/ele vor fi hărăcsit

Verbele anterioare: a handicapa, a hanta, a hăpăi, a hăpăi, a hăpălui

Verbele următoare: a hărăgi, a hârâi, a hărăni, a hărăți, a hărăzi

Verbe aleatoare: a accesa, a apesti, a buzni, a estiva, a gilălui