conjugare a hărăgi; conjugare online pentru verbul "a hărăgi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărăgi" în limba română (dex)

Infinitiv
hărăgi
Infinitiv Lung
hărăgire
Participiu
hărăgit
Gerunziu
hărăgind
Imperativ persoana a doua
singular hărăgește
plural hărăgiți
Prezent
eu hărăgesc
tu hărăgești
el/ea hărăgește
noi hărăgim
voi hărăgiți
ei/ele hărăgesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărăgesc
tu (să) hărăgești
el/ea (să) hărăgească
noi (să) hărăgim
voi (să) hărăgiți
ei/ele (să) hărăgească
Imperfect
eu hărăgeam
tu hărăgeai
el/ea hărăgea
noi hărăgeam
voi hărăgeați
ei/ele hărăgeau
Perfect Simplu
eu hărăgii
tu hărăgiși
el/ea hărăgi
noi hărăgirăm
voi hărăgirăți
ei/ele hărăgiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărăgisem
tu hărăgiseși
el/ea hărăgise
noi hărăgiserăm
voi hărăgiserăți
ei/ele hărăgiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărăgit
tu să fi hărăgit
el/ea să fi hărăgit
noi să fi hărăgit
voi să fi hărăgit
ei/ele să fi hărăgit
Condițional Prezent
eu aș hărăgi
tu ai hărăgi
el/ea ar hărăgi
noi am hărăgi
voi ați hărăgi
ei/ele ar hărăgi
Condițional Perfect
eu aș fi hărăgit
tu ai fi hărăgit
el/ea ar fi hărăgit
noi am fi hărăgit
voi ați fi hărăgit
ei/ele ar fi hărăgit
Perfectul Compus
eu am hărăgit
tu ai hărăgit
el/ea a hărăgit
noi am hărăgit
voi ați hărăgit
ei/ele au hărăgit
Viitor
eu voi hărăgi
tu vei hărăgi
el/ea va hărăgi
noi vom hărăgi
voi veți hărăgi
ei/ele vor hărăgi
Viitor Anterior
eu voi fi hărăgit
tu vei fi hărăgit
el/ea vor fi hărăgit
noi vom fi hărăgit
voi veți fi hărăgit
ei/ele vor fi hărăgit

Verbele anterioare: a hanta, a hăpăi, a hăpăi, a hăpălui, a hărăci

Verbele următoare: a hârâi, a hărăni, a hărăți, a hărăzi, a hârbui

Verbe aleatoare: a matricula, a recupla, a strangula, a vivisecționa, a zburători