conjugare a indisponibiliza; conjugare online pentru verbul "a indisponibiliza" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a indisponibiliza" în limba română (dex)

Infinitiv
indisponibiliza
Infinitiv Lung
indisponibilizare
Participiu
indisponibilizat
Gerunziu
indisponibilizând
Imperativ persoana a doua
singular indisponibilizează
plural indisponibilizați
Prezent
eu indisponibilizez
tu indisponibilizezi
el/ea indisponibilizează
noi indisponibilizăm
voi indisponibilizați
ei/ele indisponibilizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) indisponibilizez
tu (să) indisponibilizezi
el/ea (să) indisponibilizeze
noi (să) indisponibilizăm
voi (să) indisponibilizați
ei/ele (să) indisponibilizeze
Imperfect
eu indisponibilizam
tu indisponibilizai
el/ea indisponibiliza
noi indisponibilizam
voi indisponibilizați
ei/ele indisponibilizau
Perfect Simplu
eu indisponibilizai
tu indisponibilizași
el/ea indisponibiliză
noi indisponibilizarăm
voi indisponibilizarăți
ei/ele indisponibilizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu indisponibilizasem
tu indisponibilizaseși
el/ea indisponibilizase
noi indisponibilizaserăm
voi indisponibilizaserăți
ei/ele indisponibilizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi indisponibilizat
tu să fi indisponibilizat
el/ea să fi indisponibilizat
noi să fi indisponibilizat
voi să fi indisponibilizat
ei/ele să fi indisponibilizat
Condițional Prezent
eu aș indisponibiliza
tu ai indisponibiliza
el/ea ar indisponibiliza
noi am indisponibiliza
voi ați indisponibiliza
ei/ele ar indisponibiliza
Condițional Perfect
eu aș fi indisponibilizat
tu ai fi indisponibilizat
el/ea ar fi indisponibilizat
noi am fi indisponibilizat
voi ați fi indisponibilizat
ei/ele ar fi indisponibilizat
Perfectul Compus
eu am indisponibilizat
tu ai indisponibilizat
el/ea a indisponibilizat
noi am indisponibilizat
voi ați indisponibilizat
ei/ele au indisponibilizat
Viitor
eu voi indisponibiliza
tu vei indisponibiliza
el/ea va indisponibiliza
noi vom indisponibiliza
voi veți indisponibiliza
ei/ele vor indisponibiliza
Viitor Anterior
eu voi fi indisponibilizat
tu vei fi indisponibilizat
el/ea vor fi indisponibilizat
noi vom fi indisponibilizat
voi veți fi indisponibilizat
ei/ele vor fi indisponibilizat

Verbele anterioare: a indianiza, a indica, a indigena, a oțărî, a indigna

Verbele următoare: a individualiza, a oțeți, a îndobitoci, a îndoca, a îndoctrina

Verbe aleatoare: a dezanexa, a diviniza, a înfeuda, a mlădii, a mlădii