conjugare a invectiva; conjugare online pentru verbul "a invectiva" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a invectiva" în limba română (dex)

Infinitiv
invectiva
Infinitiv Lung
invectivare
Participiu
invectivat
Gerunziu
invectivând
Imperativ persoana a doua
singular invectivează
plural invectivați
Prezent
eu invectivez
tu invectivezi
el/ea invectivează
noi invectivăm
voi invectivați
ei/ele invectivează
Conjunctiv Prezent
eu (să) invectivez
tu (să) invectivezi
el/ea (să) invectiveze
noi (să) invectivăm
voi (să) invectivați
ei/ele (să) invectiveze
Imperfect
eu invectivam
tu invectivai
el/ea invectiva
noi invectivam
voi invectivați
ei/ele invectivau
Perfect Simplu
eu invectivai
tu invectivași
el/ea invectivă
noi invectivarăm
voi invectivarăți
ei/ele invectivară
Mai Mult Ca Perfectul
eu invectivasem
tu invectivaseși
el/ea invectivase
noi invectivaserăm
voi invectivaserăți
ei/ele invectivaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi invectivat
tu să fi invectivat
el/ea să fi invectivat
noi să fi invectivat
voi să fi invectivat
ei/ele să fi invectivat
Condițional Prezent
eu aș invectiva
tu ai invectiva
el/ea ar invectiva
noi am invectiva
voi ați invectiva
ei/ele ar invectiva
Condițional Perfect
eu aș fi invectivat
tu ai fi invectivat
el/ea ar fi invectivat
noi am fi invectivat
voi ați fi invectivat
ei/ele ar fi invectivat
Perfectul Compus
eu am invectivat
tu ai invectivat
el/ea a invectivat
noi am invectivat
voi ați invectivat
ei/ele au invectivat
Viitor
eu voi invectiva
tu vei invectiva
el/ea va invectiva
noi vom invectiva
voi veți invectiva
ei/ele vor invectiva
Viitor Anterior
eu voi fi invectivat
tu vei fi invectivat
el/ea vor fi invectivat
noi vom fi invectivat
voi veți fi invectivat
ei/ele vor fi invectivat

Verbele anterioare: a învârtoșa, a învăța, a învechi, a învecina, a învecinici

Verbele următoare: a înveli, a învelici, a învenina, a inventa, a inventa

Verbe aleatoare: a astăura, a descompune, a împăra, a picta, a reconfirma