conjugare a labializa; conjugare online pentru verbul "a labializa" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a labializa" în limba română (dex)

Infinitiv
labializa
Infinitiv Lung
labializare
Participiu
labializat
Gerunziu
labializând
Imperativ persoana a doua
singular labializează
plural labializați
Prezent
eu labializez
tu labializezi
el/ea labializează
noi labializăm
voi labializați
ei/ele labializează
Conjunctiv Prezent
eu (să) labializez
tu (să) labializezi
el/ea (să) labializeze
noi (să) labializăm
voi (să) labializați
ei/ele (să) labializeze
Imperfect
eu labializam
tu labializai
el/ea labializa
noi labializam
voi labializați
ei/ele labializau
Perfect Simplu
eu labializai
tu labializași
el/ea labializă
noi labializarăm
voi labializarăți
ei/ele labializară
Mai Mult Ca Perfectul
eu labializasem
tu labializaseși
el/ea labializase
noi labializaserăm
voi labializaserăți
ei/ele labializaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi labializat
tu să fi labializat
el/ea să fi labializat
noi să fi labializat
voi să fi labializat
ei/ele să fi labializat
Condițional Prezent
eu aș labializa
tu ai labializa
el/ea ar labializa
noi am labializa
voi ați labializa
ei/ele ar labializa
Condițional Perfect
eu aș fi labializat
tu ai fi labializat
el/ea ar fi labializat
noi am fi labializat
voi ați fi labializat
ei/ele ar fi labializat
Perfectul Compus
eu am labializat
tu ai labializat
el/ea a labializat
noi am labializat
voi ați labializat
ei/ele au labializat
Viitor
eu voi labializa
tu vei labializa
el/ea va labializa
noi vom labializa
voi veți labializa
ei/ele vor labializa
Viitor Anterior
eu voi fi labializat
tu vei fi labializat
el/ea vor fi labializat
noi vom fi labializat
voi veți fi labializat
ei/ele vor fi labializat

Verbele anterioare: a kilometra, a răschira, a kitschiza, a la, a lăbădui

Verbele următoare: a lacera, a lăcomi, a lăcrăma, a lăcrăma, a lăcrima

Verbe aleatoare: a dăbălăza, a etniciza, a hipnotiza, a republica, a tricota