conjugare a laiciza; conjugare online pentru verbul "a laiciza" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a laiciza" în limba română (dex)

Infinitiv
laiciza
Infinitiv Lung
laicizare
Participiu
laicizat
Gerunziu
laicizând
Imperativ persoana a doua
singular laicizează
plural laicizați
Prezent
eu laicizez
tu laicizezi
el/ea laicizează
noi laicizăm
voi laicizați
ei/ele laicizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) laicizez
tu (să) laicizezi
el/ea (să) laicizeze
noi (să) laicizăm
voi (să) laicizați
ei/ele (să) laicizeze
Imperfect
eu laicizam
tu laicizai
el/ea laiciza
noi laicizam
voi laicizați
ei/ele laicizau
Perfect Simplu
eu laicizai
tu laicizași
el/ea laiciză
noi laicizarăm
voi laicizarăți
ei/ele laicizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu laicizasem
tu laicizaseși
el/ea laicizase
noi laicizaserăm
voi laicizaserăți
ei/ele laicizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi laicizat
tu să fi laicizat
el/ea să fi laicizat
noi să fi laicizat
voi să fi laicizat
ei/ele să fi laicizat
Condițional Prezent
eu aș laiciza
tu ai laiciza
el/ea ar laiciza
noi am laiciza
voi ați laiciza
ei/ele ar laiciza
Condițional Perfect
eu aș fi laicizat
tu ai fi laicizat
el/ea ar fi laicizat
noi am fi laicizat
voi ați fi laicizat
ei/ele ar fi laicizat
Perfectul Compus
eu am laicizat
tu ai laicizat
el/ea a laicizat
noi am laicizat
voi ați laicizat
ei/ele au laicizat
Viitor
eu voi laiciza
tu vei laiciza
el/ea va laiciza
noi vom laiciza
voi veți laiciza
ei/ele vor laiciza
Viitor Anterior
eu voi fi laicizat
tu vei fi laicizat
el/ea vor fi laicizat
noi vom fi laicizat
voi veți fi laicizat
ei/ele vor fi laicizat

Verbele anterioare: a lăcomi, a lăcrăma, a lăcrăma, a lăcrima, a lăcui

Verbele următoare: a lălăi, a lălăi, a lama, a lambrisa, a lămbui

Verbe aleatoare: a cizela, a debursa, a dezetaniza, a grinota, a sista