conjugare a lua; conjugare online pentru verbul "a lua" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lua" în limba română (dex)

Infinitiv
lua
Infinitiv Lung
luare
Participiu
luat
Gerunziu
luând
Imperativ persoana a doua
singular ia
plural luați
Prezent
eu iau
tu iei
el/ea ia
noi luăm
voi luați
ei/ele iau
Conjunctiv Prezent
eu (să) iau
tu (să) iei
el/ea (să) ia
noi (să) luăm
voi (să) luați
ei/ele (să) ia
Imperfect
eu luam
tu luai
el/ea lua
noi luam
voi luați
ei/ele luau
Perfect Simplu
eu luai
tu luași
el/ea luă
noi luarăm
voi luarăți
ei/ele luară
Mai Mult Ca Perfectul
eu luasem
tu luaseși
el/ea luase
noi luaserăm
voi luaserăți
ei/ele luaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi luat
tu să fi luat
el/ea să fi luat
noi să fi luat
voi să fi luat
ei/ele să fi luat
Condițional Prezent
eu aș lua
tu ai lua
el/ea ar lua
noi am lua
voi ați lua
ei/ele ar lua
Condițional Perfect
eu aș fi luat
tu ai fi luat
el/ea ar fi luat
noi am fi luat
voi ați fi luat
ei/ele ar fi luat
Perfectul Compus
eu am luat
tu ai luat
el/ea a luat
noi am luat
voi ați luat
ei/ele au luat
Viitor
eu voi lua
tu vei lua
el/ea va lua
noi vom lua
voi veți lua
ei/ele vor lua
Viitor Anterior
eu voi fi luat
tu vei fi luat
el/ea vor fi luat
noi vom fi luat
voi veți fi luat
ei/ele vor fi luat

Verbele anterioare: a lombarda, a lopăta, a loționa, a lotiza, a lovi

Verbele următoare: a luci, a lucra, a lucra, a lufta, a lumina

Verbe aleatoare: a afâna, a eterogeniza, a inocenta, a priza, a scoace