conjugare a meremetisi; conjugare online pentru verbul "a meremetisi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a meremetisi" în limba română (dex)

Infinitiv
meremetisi
Infinitiv Lung
meremetisire
Participiu
meremetisit
Gerunziu
meremetisind
Imperativ persoana a doua
singular meremetisește
plural meremetisiți
Prezent
eu meremetisesc
tu meremetisești
el/ea meremetisește
noi meremetisim
voi meremetisiți
ei/ele meremetisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) meremetisesc
tu (să) meremetisești
el/ea (să) meremetisească
noi (să) meremetisim
voi (să) meremetisiți
ei/ele (să) meremetisească
Imperfect
eu meremetiseam
tu meremetiseai
el/ea meremetisea
noi meremetiseam
voi meremetiseați
ei/ele meremetiseau
Perfect Simplu
eu meremetisii
tu meremetisiși
el/ea meremetisi
noi meremetisirăm
voi meremetisirăți
ei/ele meremetisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu meremetisisem
tu meremetisiseși
el/ea meremetisise
noi meremetisiserăm
voi meremetisiserăți
ei/ele meremetisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi meremetisit
tu să fi meremetisit
el/ea să fi meremetisit
noi să fi meremetisit
voi să fi meremetisit
ei/ele să fi meremetisit
Condițional Prezent
eu aș meremetisi
tu ai meremetisi
el/ea ar meremetisi
noi am meremetisi
voi ați meremetisi
ei/ele ar meremetisi
Condițional Perfect
eu aș fi meremetisit
tu ai fi meremetisit
el/ea ar fi meremetisit
noi am fi meremetisit
voi ați fi meremetisit
ei/ele ar fi meremetisit
Perfectul Compus
eu am meremetisit
tu ai meremetisit
el/ea a meremetisit
noi am meremetisit
voi ați meremetisit
ei/ele au meremetisit
Viitor
eu voi meremetisi
tu vei meremetisi
el/ea va meremetisi
noi vom meremetisi
voi veți meremetisi
ei/ele vor meremetisi
Viitor Anterior
eu voi fi meremetisit
tu vei fi meremetisit
el/ea vor fi meremetisit
noi vom fi meremetisit
voi veți fi meremetisit
ei/ele vor fi meremetisit

Verbele anterioare: a mercantiliza, a merceriza, a mere, a meredui, a merei

Verbele următoare: a merge, a meria, a merinoza, a merita, a meritarisi

Verbe aleatoare: a bleojdi, a citi, a hâi, a întemeinici, a refuza