conjugare a meritarisi; conjugare online pentru verbul "a meritarisi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a meritarisi" în limba română (dex)

Infinitiv
meritarisi
Infinitiv Lung
meritarisire
Participiu
meritarisit
Gerunziu
meritarisind
Imperativ persoana a doua
singular meritarisește
plural meritarisiți
Prezent
eu meritarisesc
tu meritarisești
el/ea meritarisește
noi meritarisim
voi meritarisiți
ei/ele meritarisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) meritarisesc
tu (să) meritarisești
el/ea (să) meritarisească
noi (să) meritarisim
voi (să) meritarisiți
ei/ele (să) meritarisească
Imperfect
eu meritariseam
tu meritariseai
el/ea meritarisea
noi meritariseam
voi meritariseați
ei/ele meritariseau
Perfect Simplu
eu meritarisii
tu meritarisiși
el/ea meritarisi
noi meritarisirăm
voi meritarisirăți
ei/ele meritarisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu meritarisisem
tu meritarisiseși
el/ea meritarisise
noi meritarisiserăm
voi meritarisiserăți
ei/ele meritarisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi meritarisit
tu să fi meritarisit
el/ea să fi meritarisit
noi să fi meritarisit
voi să fi meritarisit
ei/ele să fi meritarisit
Condițional Prezent
eu aș meritarisi
tu ai meritarisi
el/ea ar meritarisi
noi am meritarisi
voi ați meritarisi
ei/ele ar meritarisi
Condițional Perfect
eu aș fi meritarisit
tu ai fi meritarisit
el/ea ar fi meritarisit
noi am fi meritarisit
voi ați fi meritarisit
ei/ele ar fi meritarisit
Perfectul Compus
eu am meritarisit
tu ai meritarisit
el/ea a meritarisit
noi am meritarisit
voi ați meritarisit
ei/ele au meritarisit
Viitor
eu voi meritarisi
tu vei meritarisi
el/ea va meritarisi
noi vom meritarisi
voi veți meritarisi
ei/ele vor meritarisi
Viitor Anterior
eu voi fi meritarisit
tu vei fi meritarisit
el/ea vor fi meritarisit
noi vom fi meritarisit
voi veți fi meritarisit
ei/ele vor fi meritarisit

Verbele anterioare: a meremetisi, a merge, a meria, a merinoza, a merita

Verbele următoare: a meriza, a merlina, a meschiniza, a mesi, a mește

Verbe aleatoare: a dăngălui, a decalcifica, a heretisi, a parca, a pricini