conjugare a pârțâi; conjugare online pentru verbul "a pârțâi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pârțâi" în limba română (dex)

Infinitiv
pârțâi
Infinitiv Lung
pârțâire
Participiu
pârțâit
Gerunziu
pârțâind
Imperativ persoana a doua
singular pârțâie
plural pârțâiți
Prezent
eu pârțâi
tu pârțâi
el/ea pârțâie
noi pârțâim
voi pârțâiți
ei/ele pârțâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) pârțâi
tu (să) pârțâi
el/ea (să) pârțâie
noi (să) pârțâim
voi (să) pârțâiți
ei/ele (să) pârțâie
Imperfect
eu pârțâiam
tu pârțâiai
el/ea pârțâia
noi pârțâiam
voi pârțâiați
ei/ele pârțâiau
Perfect Simplu
eu pârțâii
tu pârțâiși
el/ea pârțâi
noi pârțâirăm
voi pârțâirăți
ei/ele pârțâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pârțâisem
tu pârțâiseși
el/ea pârțâise
noi pârțâiserăm
voi pârțâiserăți
ei/ele pârțâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pârțâit
tu să fi pârțâit
el/ea să fi pârțâit
noi să fi pârțâit
voi să fi pârțâit
ei/ele să fi pârțâit
Condițional Prezent
eu aș pârțâi
tu ai pârțâi
el/ea ar pârțâi
noi am pârțâi
voi ați pârțâi
ei/ele ar pârțâi
Condițional Perfect
eu aș fi pârțâit
tu ai fi pârțâit
el/ea ar fi pârțâit
noi am fi pârțâit
voi ați fi pârțâit
ei/ele ar fi pârțâit
Perfectul Compus
eu am pârțâit
tu ai pârțâit
el/ea a pârțâit
noi am pârțâit
voi ați pârțâit
ei/ele au pârțâit
Viitor
eu voi pârțâi
tu vei pârțâi
el/ea va pârțâi
noi vom pârțâi
voi veți pârțâi
ei/ele vor pârțâi
Viitor Anterior
eu voi fi pârțâit
tu vei fi pârțâit
el/ea vor fi pârțâit
noi vom fi pârțâit
voi veți fi pârțâit
ei/ele vor fi pârțâit

Verbele anterioare: a pârlui, a parodia, a paroi, a parola, a pârpăli

Verbele următoare: a partaja, a părtălui, a parțializa, a participa, a particulariza

Verbe aleatoare: a autoexamina, a cadastra, a năvârni, a sărcina, a tapota