conjugare a paradosi; conjugare online pentru verbul "a paradosi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a paradosi" în limba română (dex)

Infinitiv
paradosi
Infinitiv Lung
paradosire
Participiu
paradosit
Gerunziu
paradosind
Imperativ persoana a doua
singular paradosește
plural paradosiți
Prezent
eu paradosesc
tu paradosești
el/ea paradosește
noi paradosim
voi paradosiți
ei/ele paradosesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) paradosesc
tu (să) paradosești
el/ea (să) paradosească
noi (să) paradosim
voi (să) paradosiți
ei/ele (să) paradosească
Imperfect
eu paradoseam
tu paradoseai
el/ea paradosea
noi paradoseam
voi paradoseați
ei/ele paradoseau
Perfect Simplu
eu paradosii
tu paradosiși
el/ea paradosi
noi paradosirăm
voi paradosirăți
ei/ele paradosiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu paradosisem
tu paradosiseși
el/ea paradosise
noi paradosiserăm
voi paradosiserăți
ei/ele paradosiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi paradosit
tu să fi paradosit
el/ea să fi paradosit
noi să fi paradosit
voi să fi paradosit
ei/ele să fi paradosit
Condițional Prezent
eu aș paradosi
tu ai paradosi
el/ea ar paradosi
noi am paradosi
voi ați paradosi
ei/ele ar paradosi
Condițional Perfect
eu aș fi paradosit
tu ai fi paradosit
el/ea ar fi paradosit
noi am fi paradosit
voi ați fi paradosit
ei/ele ar fi paradosit
Perfectul Compus
eu am paradosit
tu ai paradosit
el/ea a paradosit
noi am paradosit
voi ați paradosit
ei/ele au paradosit
Viitor
eu voi paradosi
tu vei paradosi
el/ea va paradosi
noi vom paradosi
voi veți paradosi
ei/ele vor paradosi
Viitor Anterior
eu voi fi paradosit
tu vei fi paradosit
el/ea vor fi paradosit
noi vom fi paradosit
voi veți fi paradosit
ei/ele vor fi paradosit

Verbele anterioare: a para, a paraboliza, a parachinisi, a parada, a paradi

Verbele următoare: a părădui, a parafa, a parafina, a parafraza, a părăgeni

Verbe aleatoare: a abzice, a cinefica, a sertiza, a șovârni, a sugestiona