conjugare a prăsi; conjugare online pentru verbul "a prăsi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a prăsi" în limba română (dex)

Infinitiv
prăsi
Infinitiv Lung
prăsire
Participiu
prăsit
Gerunziu
prăsind
Imperativ persoana a doua
singular prăsește
plural prăsiți
Prezent
eu prăsesc
tu prăsești
el/ea prăsește
noi prăsim
voi prăsiți
ei/ele prăsesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) prăsesc
tu (să) prăsești
el/ea (să) prăsească
noi (să) prăsim
voi (să) prăsiți
ei/ele (să) prăsească
Imperfect
eu prăseam
tu prăseai
el/ea prăsea
noi prăseam
voi prăseați
ei/ele prăseau
Perfect Simplu
eu prăsii
tu prăsiși
el/ea prăsi
noi prăsirăm
voi prăsirăți
ei/ele prăsiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu prăsisem
tu prăsiseși
el/ea prăsise
noi prăsiserăm
voi prăsiserăți
ei/ele prăsiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi prăsit
tu să fi prăsit
el/ea să fi prăsit
noi să fi prăsit
voi să fi prăsit
ei/ele să fi prăsit
Condițional Prezent
eu aș prăsi
tu ai prăsi
el/ea ar prăsi
noi am prăsi
voi ați prăsi
ei/ele ar prăsi
Condițional Perfect
eu aș fi prăsit
tu ai fi prăsit
el/ea ar fi prăsit
noi am fi prăsit
voi ați fi prăsit
ei/ele ar fi prăsit
Perfectul Compus
eu am prăsit
tu ai prăsit
el/ea a prăsit
noi am prăsit
voi ați prăsit
ei/ele au prăsit
Viitor
eu voi prăsi
tu vei prăsi
el/ea va prăsi
noi vom prăsi
voi veți prăsi
ei/ele vor prăsi
Viitor Anterior
eu voi fi prăsit
tu vei fi prăsit
el/ea vor fi prăsit
noi vom fi prăsit
voi veți fi prăsit
ei/ele vor fi prăsit

Verbele anterioare: a prănica, a prânzi, a prăpădi, a prăpăstui, a prăsădi

Verbele următoare: a prăstăvăli, a prăștini, a prăvăli, a prăvilnici, a prăzălui

Verbe aleatoare: a cârâi, a epata, a prăftui, a retracta, a tingăni