conjugare a puteri; conjugare online pentru verbul "a puteri" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a puteri" în limba română (dex)

Infinitiv
puteri
Infinitiv Lung
puterire
Participiu
puterit
Gerunziu
puterind
Imperativ persoana a doua
singular puterește
plural puteriți
Prezent
eu puteresc
tu puterești
el/ea puterește
noi puterim
voi puteriți
ei/ele puteresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) puteresc
tu (să) puterești
el/ea (să) puterească
noi (să) puterim
voi (să) puteriți
ei/ele (să) puterească
Imperfect
eu puteream
tu putereai
el/ea puterea
noi puteream
voi putereați
ei/ele putereau
Perfect Simplu
eu puterii
tu puteriși
el/ea puteri
noi puterirăm
voi puterirăți
ei/ele puteriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu puterisem
tu puteriseși
el/ea puterise
noi puteriserăm
voi puteriserăți
ei/ele puteriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi puterit
tu să fi puterit
el/ea să fi puterit
noi să fi puterit
voi să fi puterit
ei/ele să fi puterit
Condițional Prezent
eu aș puteri
tu ai puteri
el/ea ar puteri
noi am puteri
voi ați puteri
ei/ele ar puteri
Condițional Perfect
eu aș fi puterit
tu ai fi puterit
el/ea ar fi puterit
noi am fi puterit
voi ați fi puterit
ei/ele ar fi puterit
Perfectul Compus
eu am puterit
tu ai puterit
el/ea a puterit
noi am puterit
voi ați puterit
ei/ele au puterit
Viitor
eu voi puteri
tu vei puteri
el/ea va puteri
noi vom puteri
voi veți puteri
ei/ele vor puteri
Viitor Anterior
eu voi fi puterit
tu vei fi puterit
el/ea vor fi puterit
noi vom fi puterit
voi veți fi puterit
ei/ele vor fi puterit

Verbele anterioare: a puștica, a pustii, a pustnici, a pustului, a putea

Verbele următoare: a puternici, a puți, a putori, a putrefia, a putregăi

Verbe aleatoare: a dezambala, a germina, a înfrigura, a moșteni, a saliva