conjugare a slăbănogi; conjugare online pentru verbul "a slăbănogi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a slăbănogi" în limba română (dex)

Infinitiv
slăbănogi
Infinitiv Lung
slăbănogire
Participiu
slăbănogit
Gerunziu
slăbănogind
Imperativ persoana a doua
singular slăbănogește
plural slăbănogiți
Prezent
eu slăbănogesc
tu slăbănogești
el/ea slăbănogește
noi slăbănogim
voi slăbănogiți
ei/ele slăbănogesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) slăbănogesc
tu (să) slăbănogești
el/ea (să) slăbănogească
noi (să) slăbănogim
voi (să) slăbănogiți
ei/ele (să) slăbănogească
Imperfect
eu slăbănogeam
tu slăbănogeai
el/ea slăbănogea
noi slăbănogeam
voi slăbănogeați
ei/ele slăbănogeau
Perfect Simplu
eu slăbănogii
tu slăbănogiși
el/ea slăbănogi
noi slăbănogirăm
voi slăbănogirăți
ei/ele slăbănogiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu slăbănogisem
tu slăbănogiseși
el/ea slăbănogise
noi slăbănogiserăm
voi slăbănogiserăți
ei/ele slăbănogiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi slăbănogit
tu să fi slăbănogit
el/ea să fi slăbănogit
noi să fi slăbănogit
voi să fi slăbănogit
ei/ele să fi slăbănogit
Condițional Prezent
eu aș slăbănogi
tu ai slăbănogi
el/ea ar slăbănogi
noi am slăbănogi
voi ați slăbănogi
ei/ele ar slăbănogi
Condițional Perfect
eu aș fi slăbănogit
tu ai fi slăbănogit
el/ea ar fi slăbănogit
noi am fi slăbănogit
voi ați fi slăbănogit
ei/ele ar fi slăbănogit
Perfectul Compus
eu am slăbănogit
tu ai slăbănogit
el/ea a slăbănogit
noi am slăbănogit
voi ați slăbănogit
ei/ele au slăbănogit
Viitor
eu voi slăbănogi
tu vei slăbănogi
el/ea va slăbănogi
noi vom slăbănogi
voi veți slăbănogi
ei/ele vor slăbănogi
Viitor Anterior
eu voi fi slăbănogit
tu vei fi slăbănogit
el/ea vor fi slăbănogit
noi vom fi slăbănogit
voi veți fi slăbănogit
ei/ele vor fi slăbănogit

Verbele anterioare: a sistematiza, a sistisi, a sitivi, a situa, a șițui

Verbele următoare: a slăbi, a șlăifări, a slaloma, a slăvi, a slaviza

Verbe aleatoare: a despinteca, a fonda, a moraliza, a predicativiza, a silueta