conjugare a tiobrăi; conjugare online pentru verbul "a tiobrăi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tiobrăi" în limba română (dex)

Infinitiv
tiobrăi
Infinitiv Lung
tiobrăire
Participiu
tiobrăit
Gerunziu
tiobrăind
Imperativ persoana a doua
singular tiobrăiește
plural tiobrăiți
Prezent
eu tiobrăiesc
tu tiobrăiești
el/ea tiobrăiește
noi tiobrăim
voi tiobrăiți
ei/ele tiobrăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tiobrăiesc
tu (să) tiobrăiești
el/ea (să) tiobrăiască
noi (să) tiobrăim
voi (să) tiobrăiți
ei/ele (să) tiobrăiască
Imperfect
eu tiobrăiam
tu tiobrăiai
el/ea tiobrăia
noi tiobrăiam
voi tiobrăiați
ei/ele tiobrăiau
Perfect Simplu
eu tiobrăii
tu tiobrăiși
el/ea tiobrăi
noi tiobrăirăm
voi tiobrăirăți
ei/ele tiobrăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tiobrăisem
tu tiobrăiseși
el/ea tiobrăise
noi tiobrăiserăm
voi tiobrăiserăți
ei/ele tiobrăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tiobrăit
tu să fi tiobrăit
el/ea să fi tiobrăit
noi să fi tiobrăit
voi să fi tiobrăit
ei/ele să fi tiobrăit
Condițional Prezent
eu aș tiobrăi
tu ai tiobrăi
el/ea ar tiobrăi
noi am tiobrăi
voi ați tiobrăi
ei/ele ar tiobrăi
Condițional Perfect
eu aș fi tiobrăit
tu ai fi tiobrăit
el/ea ar fi tiobrăit
noi am fi tiobrăit
voi ați fi tiobrăit
ei/ele ar fi tiobrăit
Perfectul Compus
eu am tiobrăit
tu ai tiobrăit
el/ea a tiobrăit
noi am tiobrăit
voi ați tiobrăit
ei/ele au tiobrăit
Viitor
eu voi tiobrăi
tu vei tiobrăi
el/ea va tiobrăi
noi vom tiobrăi
voi veți tiobrăi
ei/ele vor tiobrăi
Viitor Anterior
eu voi fi tiobrăit
tu vei fi tiobrăit
el/ea vor fi tiobrăit
noi vom fi tiobrăit
voi veți fi tiobrăit
ei/ele vor fi tiobrăit

Verbele anterioare: a tingăli, a înțăfoșa, a tingăni, a tinge, a ținti

Verbele următoare: a tiohăi, a țipa, a tipăi, a tipări, a tipelciui

Verbe aleatoare: a desfrunzi, a intervieva, a lămuri, a pogodi, a tălmăzui