conjugare a vâjii; conjugare online pentru verbul "a vâjii" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a vâjii" în limba română (dex)

Infinitiv
vâjii
Infinitiv Lung
vâjiire
Participiu
vâjiit
Gerunziu
vâjiind
Imperativ persoana a doua
-
-
Prezent
-
-
el/ea vâjie
-
-
ei/ele vâjie
Conjunctiv Prezent
-
-
el/ea (să) vâjie
-
-
ei/ele (să) vâjie
Imperfect
-
-
el/ea vâjia
-
-
ei/ele vâjiau
Perfect Simplu
-
-
el/ea vâjii
-
-
ei/ele vâjiiră
Mai Mult Ca Perfectul
-
-
el/ea vâjiise
-
-
ei/ele vâjiiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi vâjiit
tu să fi vâjiit
el/ea să fi vâjiit
noi să fi vâjiit
voi să fi vâjiit
ei/ele să fi vâjiit
Condițional Prezent
eu aș vâjii
tu ai vâjii
el/ea ar vâjii
noi am vâjii
voi ați vâjii
ei/ele ar vâjii
Condițional Perfect
eu aș fi vâjiit
tu ai fi vâjiit
el/ea ar fi vâjiit
noi am fi vâjiit
voi ați fi vâjiit
ei/ele ar fi vâjiit
Perfectul Compus
eu am vâjiit
tu ai vâjiit
el/ea a vâjiit
noi am vâjiit
voi ați vâjiit
ei/ele au vâjiit
Viitor
eu voi vâjii
tu vei vâjii
el/ea va vâjii
noi vom vâjii
voi veți vâjii
ei/ele vor vâjii
Viitor Anterior
eu voi fi vâjiit
tu vei fi vâjiit
el/ea vor fi vâjiit
noi vom fi vâjiit
voi veți fi vâjiit
ei/ele vor fi vâjiit

Verbele anterioare: a văieta, a văina, a văita, a vâjâi, a vâji

Verbele următoare: a valabiliza, a vălăcăi, a vălătuci, a vâlcezi, a valida

Verbe aleatoare: a abținea, a cucuriga, a desmânta, a desprimăvăra, a fileriza