conjugare a vuvui; conjugare online pentru verbul "a vuvui" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a vuvui" în limba română (dex)

Infinitiv
vuvui
Infinitiv Lung
vuvuire
Participiu
vuvuit
Gerunziu
vuvuind
Imperativ persoana a doua
singular vuvuie
plural vuvuiți
Prezent
eu vuvui
tu vuvui
el/ea vuvuie
noi vuvuim
voi vuvuiți
ei/ele vuvuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) vuvui
tu (să) vuvui
el/ea (să) vuvuie
noi (să) vuvuim
voi (să) vuvuiți
ei/ele (să) vuvuie
Imperfect
eu vuvuiam
tu vuvuiai
el/ea vuvuia
noi vuvuiam
voi vuvuiați
ei/ele vuvuiau
Perfect Simplu
eu vuvuii
tu vuvuiși
el/ea vuvui
noi vuvuirăm
voi vuvuirăți
ei/ele vuvuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu vuvuisem
tu vuvuiseși
el/ea vuvuise
noi vuvuiserăm
voi vuvuiserăți
ei/ele vuvuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi vuvuit
tu să fi vuvuit
el/ea să fi vuvuit
noi să fi vuvuit
voi să fi vuvuit
ei/ele să fi vuvuit
Condițional Prezent
eu aș vuvui
tu ai vuvui
el/ea ar vuvui
noi am vuvui
voi ați vuvui
ei/ele ar vuvui
Condițional Perfect
eu aș fi vuvuit
tu ai fi vuvuit
el/ea ar fi vuvuit
noi am fi vuvuit
voi ați fi vuvuit
ei/ele ar fi vuvuit
Perfectul Compus
eu am vuvuit
tu ai vuvuit
el/ea a vuvuit
noi am vuvuit
voi ați vuvuit
ei/ele au vuvuit
Viitor
eu voi vuvui
tu vei vuvui
el/ea va vuvui
noi vom vuvui
voi veți vuvui
ei/ele vor vuvui
Viitor Anterior
eu voi fi vuvuit
tu vei fi vuvuit
el/ea vor fi vuvuit
noi vom fi vuvuit
voi veți fi vuvuit
ei/ele vor fi vuvuit

Verbele anterioare: a vui, a vuieta, a vulcaniza, a vulgariza, a vulnera

Verbele următoare: a xerografia, a xeroxa, a zăbăvi, a zăbovi, a zăbreli

Verbe aleatoare: a alcătui, a bănănăi, a bănănăi, a căpăci, a jimi