conjugare a zăbovi; conjugare online pentru verbul "a zăbovi" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zăbovi" în limba română (dex)

Infinitiv
zăbovi
Infinitiv Lung
zăbovire
Participiu
zăbovit
Gerunziu
zăbovind
Imperativ persoana a doua
singular zăbovește
plural zăboviți
Prezent
eu zăbovesc
tu zăbovești
el/ea zăbovește
noi zăbovim
voi zăboviți
ei/ele zăbovesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zăbovesc
tu (să) zăbovești
el/ea (să) zăbovească
noi (să) zăbovim
voi (să) zăboviți
ei/ele (să) zăbovească
Imperfect
eu zăboveam
tu zăboveai
el/ea zăbovea
noi zăboveam
voi zăboveați
ei/ele zăboveau
Perfect Simplu
eu zăbovii
tu zăboviși
el/ea zăbovi
noi zăbovirăm
voi zăbovirăți
ei/ele zăboviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zăbovisem
tu zăboviseși
el/ea zăbovise
noi zăboviserăm
voi zăboviserăți
ei/ele zăboviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zăbovit
tu să fi zăbovit
el/ea să fi zăbovit
noi să fi zăbovit
voi să fi zăbovit
ei/ele să fi zăbovit
Condițional Prezent
eu aș zăbovi
tu ai zăbovi
el/ea ar zăbovi
noi am zăbovi
voi ați zăbovi
ei/ele ar zăbovi
Condițional Perfect
eu aș fi zăbovit
tu ai fi zăbovit
el/ea ar fi zăbovit
noi am fi zăbovit
voi ați fi zăbovit
ei/ele ar fi zăbovit
Perfectul Compus
eu am zăbovit
tu ai zăbovit
el/ea a zăbovit
noi am zăbovit
voi ați zăbovit
ei/ele au zăbovit
Viitor
eu voi zăbovi
tu vei zăbovi
el/ea va zăbovi
noi vom zăbovi
voi veți zăbovi
ei/ele vor zăbovi
Viitor Anterior
eu voi fi zăbovit
tu vei fi zăbovit
el/ea vor fi zăbovit
noi vom fi zăbovit
voi veți fi zăbovit
ei/ele vor fi zăbovit

Verbele anterioare: a vulnera, a vuvui, a xerografia, a xeroxa, a zăbăvi

Verbele următoare: a zăbreli, a zăcări, a zăcea, a zădări, a zădărnici

Verbe aleatoare: a africaniza, a alăpta, a desfide, a deziotaciza, a swinga